Eurovíkend Athény 2023

Eurovíkend Athény 2023

Nechejte na sebe dýchat velkolepou kulturu Řeků

Návštěva kolébky celé evropské civilizace stojí opravdu zato. Stanout na místech, kde se odvíjely celé nám známé dějiny lidstva, kudy procházely tak význačné antické osobnosti, mezi které jistě můžeme zařadit Sofokla, Perikla či Platóna. Nesmíme však ani opomenout všechny řecké bohy v čele s nesmrtelným Diem, kteří milovali své poddané a díky tomu jim vnukli spoustu nápadů. Na oplátku poté vznikaly skutečně skvostné stavby, z nichž některé se zachovaly až do dnešních dob a my tak při eurovíkendu stráveném v Athénách můžeme tyto skvosty obdivovat.Objednat eurovíkend!Athény jsou hlavním městem Řecka, v její aglomeraci žijí přibližně 3 miliony obyvatel. Proto se vám možná na první pohled nebude zdát pohled na paneláky a různá průmyslová centra. Pokud však budete svůj zrak směřovat opačným směrem, objeví se před vámi úchvatný pohled na kopec Akropolis se svojí nádhernou antickou Akropolí Parthenón. Už jenom proto bychom všichni měli navštívit Athény, abychom mohli pozorovat vše na vlastní oči. Strávit eurovíkend v řecké metropoli má jistě mnoho kladů, ale antické památky jsou tím hlavním.

Athénská historie je i historií lidstva

Počátky Athén spadají do dávných dob, kdy ještě svět vypadal zcela jinak a střední Evropa měla úplně jiné starosti. Athény jsou považovány za skutečnou kolébku demokracie a dějiny nám jen potvrzují, že neskutečná svoboda, která panovala v tomto městě ještě před naším letopočtem, dala šanci na vznik mnoha vědních oborů, z jejichž myšlenek čerpáme až do dnešních dob. Matematické vzorce, zeměpisná a literární díla a především filosofické spisy jsou tím nejlepším důkazem myšlení lidí, kteří buď v Athénách té doby přímo žili, nebo byli ovlivněni jejími myšlenkami. V konečném důsledku jsou Athény základem i pro právní předpisy, které později převzal Řím a nakonec i naše evropská kultura.

Mnoho památek zaujme každého návštěvníka Athén. Popravdě asi neexistuje nikdo, kdo by o tomto městě nejméně jednou ve škole neslyšel. Z toho důvodu jsou Athény tím pravým místem na poznávání památek, jelikož se nám v hlavě vytanou myšlenky a vědomosti, o kterých jsme možná ani netušili, že je stále máme.

Památky jsou obrovskou chloubou Athén

Základní a zcela nepřehlédnutelnou památkou je Akropolis - palác, který se tyčí nad městem (mohli bychom ho přirovnat k našemu Pražskému hradu, který je také dominantou našeho hlavního města - Prahy). Palác plnil v dřívějších dobách funkci pevnosti, neboť jeho vynikající poloha ho k tomu předurčila. Největší slávu prožil samozřejmě v dobách největší slávy Athén - přibližně doba vlády Perikla (5. století př. Kr.) - což je všemi historiky označováno za zlaté období Athén - v té době zde působil Sokrates, Sofokles nebo Euripides, jména, která jsou již sama o sobě pojmy. S palácem Akropolis byla ve starověku spojována socha Pallas Athény - řecké bohyně moudrosti. Socha byla vytvořena ze slonoviny a zlata sochařem, který se jmenoval Feidias. Ale jak už to bývá, místo aby byl za své monumentální dílo oceněn, Athéňané jej obvinili ze zpronevěry zlata a on nakonec zklamaný odešel pryč z Athén.

Samozřejmě nesmíme opomenout ani další významné athénské stavby, neboť jich zde najdeme skutečně ohromné množství. Přímo pod Akropolí se nachází Dionýsovo divadlo, o kterém můžeme s jistou říci, že je nestarší známé divadlo na světě. Konaly se zde premiéry her všech význačných starověkých umělců. Divadlo nese svůj název po Dionýsovi, což byl bůh plodnosti, vína a všeobecného veselí. Dnešní podoba divadla pochází přibližně ze 4. století př. Kr., dříve v něm lidé jen stáli na kopci a dívali se na představení (přibližně se jich sem vešlo přes 15 tisíc). Z počátku století pochází Hadriánův oblouk, což je ve skutečnosti brána mezi Starým a Novým městem. Nechal ji vystavět římský císař Hadrián, který také rozšířil město o celou jednu čtvrť. Při své návštěvě si však najdete mnoho dalších úžasných staveb, které ohromují turisty z celého světa.

V Athénách snad na každém rohu narazíte na nějaké muzeum, v tomto městě jich je opravdu obrovské množství. Tím největším je Národní archeologické muzeum v jehož expozici naleznete průřez celou řeckou historií (přibližně v rozsahu 7 tis. let). Rozhodně se v tomto muzeu nevyplatí pospíchat, proto si rezervujte na prohlídku klidně i celý den, spatříte nádherné exponáty z celého Řecka. Muzeí je však ohromné množství, takže si vyberte podle svého gusta. Stejně tak nabízí Athény vyžití i milovníkům divadla, kterých je zde více jak 140.

Nejrychleji se do Athén dostanete letadlem

Na svůj výlet do Athén používá nejvíce cestovatelů leteckou dopravu (pravidelné linky z Prahy nebo Vídně). Nemusíte přímo využít velké letecké společnosti, ale i nízkonákladové lety. Nejvíce letadel přistává na novém Athénském letišti Eleftherinos. Z letiště do centra města se dostanete autobusem zhruba za půl hodiny. Jinak Athény nabízejí turistům tři linky metra, které spojují nejvíce navštěvovaná místa ve městě (90 minutová jízdenka jde pořídit pod jedno euro). Doprava po městě není příliš rychlá, taxíky mají žlutou barvu, jejich využití není příliš finančně náročné.

Nakonec je nutné připomenout, že Athény jsou kolébkou novodobých Olympijských her, konaly se zde v roce 1896 a 2004. Většina sportovních fanoušků si zcela určitě vybaví Letní olympijské hry z Athén roku 2004. Byl to opravdový svátek sportu, neboť právě v těchto místech se konaly i ty původní - antické. Pro každého sportovce tedy byla čest stanout na místě, kde se zrodil jejich sport a zlatá medaile z athénské olympiády je jistě na čelním místě v jejich sbírkách.

Vyhledejte si nejlevnější dovolenou:

Zkuste speciálně nastavené vyhledávání pro Vaši nejlevnější dovolenou.


Doporučujeme Vám destinace na Eurovíkend:
Athény DOVOLENÁ EUROVÍKEND 2023 cena od 1600 Kč/os. - vyhledávání nejlevnějších zájezdů on-line | Reklama zde
[ochrana osobních údajů]