Eurovíkend Istanbul 2023

Eurovíkend Istanbul 2023

Pokud vás už omrzela všechna evropská města - ať už z důvodu, že jste je všechna navštívili, nebo vám připadají stále stejná, tak podnikněte výlet na eurovíkend do Istanbulu. Zaručeně se zde nebudete nudit, jelikož se zde střetává tolik kultur, že ta evropská je zastoupena jen z jedné části. Istanbul se nachází na pomezí dvou kontinentů - Evropy a Asie, což mu zaručuje určitou jedinečnost, ale také neuvěřitelnou přitažlivost. Je jedním z mála měst světa, kde se tvořily dějiny dvou kontinentů. Dřívější názvy Istanbulu - Konstantinopol, Byzanc či Cařihrad vám napoví, že jste už o městě slyšeli v několika podobách. Proč si tedy nesplnit sen a nepodívat se do největšího tureckého města, které však není hlavní - hlavním městem je mnohem menší Ankara. Objednat!Eurovíkend v Istanbulu

Pro turistu je Istanbul přímo městem zaslíbeným, jelikož skoro všechny nejvýznamnější památky se nacházejí na jednom místě - ve čtvrti Sultanahmet. Můžete zde spatřit fascinující Modrou mešitu, stejně jako úžasný byzantský chrám Hagia Sofia nebo proslulý Velký bazar. Všechna místa mají své kouzlo a vy se konečně podíváte do islámského světa, abyste poznali, že i muslimové dokážou vytvořit nádherné skvosty.

Symbolem turecké architektury je pověstný chrám Boží moudrosti neboli Hagia Sofia (byla postavena v 6 století n.l.). V současnosti je dokonalou ukázkou propojení muslimské a křesťanské architektury. Hagia Sofia je jedním z mála staveb, kde nemusí chodit ženy zahaleny. Fotit se může, ale jen bez blesku. Vychutnejte se tedy tento skvost, rozhodně oceníte nápaditost byzantských architektů, který dnes plní roli muzea.

Prohlídka města

Hned naproti Hagii Sofii spatříte další impozantní stavbu - Modrou mešitu. Jedním pohledem tak spatříte neskutečně krásné výtvory, na vás je poté posoudit, zda se sultánovi Ahmedovi I. povedl jeho záměr, aby předčil krásu vedlejší stavby. Modrá mešita vás možná zprvu dokáže zmást, neboť její barva je spíše šedivá, ale po vstupu dovnitř vše najednou pochopíte. Všechno vybavení je zde modré, z toho důvodu si ani jiný název nemohla vysloužit. K modré mešitě se váže zajímavá pověst, jelikož sultán si přál honosnou stavbu, tak chtěl, aby byly minarety mešity zlaté. Toto slovo bylo ale zaměněno za číslovku šest, z toho důvodu má Modrá mešita šest minaretů. Tento fakt však byl označen za rouhání, neboť šest minaretů mohla mít jen stavba Kaba v Mekce. Sultán tak do Mekky musel poslat peníze, aby se mohl postavit i sedmý minaret. Nakonec vše dobře dopadlo a Modrá mešita tak může lahodit oku všech turistů, kteří k ní nebo do ní zavítají. Pro jedince, kteří si chtějí užít opravdových nákupů, je jako stvořené místo Velký bazar. Pro orientaci v něm byste spíše potřebovali mapu, která by vás ale stejně zmátla, takže se raději nechejte vést svým instinktem. Jednoduché pravidlo však zní, že pokud půjdete stále nahoru, tak se k hlavnímu východu nakonec dostanete. Velký bazar je takovým pověstným tahákem, určitě se zde snažte smlouvat, co to jen půjde, neboť obchodníci na to vysloveně čekají. Cenu vybraného zboží tak můžete klidně srazit i o polovinu. Nesnažte se ale zaujmout klasickou taktiku, kdy si budete chtít zapamatovat nějaký krámek, ke kterému se později vrátíte. Věřte, že je to zde zcela nemožné, orientace je opravdu velmi složitá, takže co neuděláte hned, neuděláte už nikdy. Přesto je nákup ve Velkém bazaru zážitkem, jelikož tolik obchůdku pohromadě snad nenajdete již nikde jinde na světě.

Za historií i kulturou

Navštívit Istanbul a přitom nevidět Topkapi by bylo snad zločinem. Jedná se o sídlo sultánů, které je natolik rozsáhlé, že se vůbec nedivte tomu, když se prostě a jednoduše ztratíte. Spatříte zde obrovské prostory sultánova harému, kde sídlily všechny jeho ženy. Při pohledu na tyto prostory si najednou uvědomíte, že být sultánovou manželkou nebylo zase tím nejhorším, co by vás mohlo potkat. Pokud se vám podaří najít místní klenotnici, tak se pokochejte nádhernými blýskavými kamínky, stojí zcela určitě za to. Na prohlídku si však vymezte několik hodin, budou se vám určitě hodit. Návštěva Istanbulu stojí rozhodně za váš čas. Necelých 6 tisíc za eurovíkend není zase až tak hrozná částka, zvláště pak, když si uvědomíte, že zde spatříte tolik nádherných a fascinujících staveb. Budete tak mít zážitky na celý další život.

Vyhledejte si nejlevnější dovolenou:

Zkuste speciálně nastavené vyhledávání pro Vaši nejlevnější dovolenou.


Doporučujeme Vám destinace na Eurovíkend:
Istanbul DOVOLENÁ EUROVÍKEND 2023 cena od 1600 Kč/os. - vyhledávání nejlevnějších zájezdů on-line | Reklama zde
[ochrana osobních údajů]